Категорiя

Памятка

  

Пам’ятка для представників ЗМІ

щодо особливостей висвітлення судового розгляду справ

у залі судового засідання

 

Шановні колеги – представники засобів масової інформації!

Ця пам’ятка розроблена для зручності та ефективності вашої роботи у Харківському окружному адміністративному суді під час висвітлення судового розгляду справ в залі судового засідання.

Харківський окружний адміністративний суд всіляко сприяв і надалі сприятиме журналістам у виконанні ними професійних обов’язків. У відповідь ми просимо представників мас-медіа, які відвідують приміщення суду, дотримуватися певних правил поведінки в суді, процесуальних вимог, передбачених законодавством та загальноприйнятих морально-етичних норм.

Впевнені, що разом ми зможемо достойно виконувати важливу суспільну функцію – повно та оперативно інформувати громадськість про хід розгляду соціально значущих справ в судовому порядку.

___________________________________________________

Як відомо, стаття 129 (ч. 7) Конституції України, стаття 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та статті 7 і 12 Кодексу адміністративного судочинства України передбачають, що судовий розгляд та вирішення справ мають здійснюватись гласно й відкрито, крім випадків, установлених процесуальним законом.

 Нагадаємо, що з переліком справ, призначених до розгляду у Харківському окружному адміністративному суді можна ознайомитися на офіційному веб-сайті суду http://khoas.gov.ua/ у розділі «Справи призначені до розгляду». Також списки справ вивішуються на стенді, розміщеному в приміщенні суду. В списках можна знайти номер справи, прізвище судді-доповідача, дізнатися про дату і час розгляду справи.

Розгляд справ в адміністративних судах проводиться відкрито. Суд ухвалою може оголосити судове засідання або його частину закритими з метою нерозголошення державної чи іншої таємниці, що охороняється законом, захисту особистого та сімейного життя людини, в інтересах малолітньої чи неповнолітньої особи, а також в інших випадках, установлених законом (ч.3, ст.12 КАСУ).

Під час розгляду справи в закритому судовому засіданні можуть бути присутні ЛИШЕ особи, які беруть участь у справі, а в разі необхідності - експерти, спеціалісти, перекладачі та свідки (ч.4, ст.12 КАСУ).

Якщо під час закритого судового засідання буде встановлено, що інформація з обмеженим доступом є суспільно значимою або доступ до інформації обмежено з порушенням закону, суд постановляє ухвалу про її дослідження у відкритому судовому засіданні (ч. 4, ст. 12 КАСУ).


 Судове рішення, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно. Якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, прилюдно проголошується лише резолютивна частина рішення (п. 9, ст. 12 КАСУ).

 До речі, кожен має право знайомитися в установленому законодавством порядку із судовими рішеннями у будь-якій розглянутій у відкритому судовому засіданні справі, які набрали законної сили. Це право може бути обмежено відповідно до закону в інтересах нерозголошення конфіденційної інформації про особу, державної чи іншої таємниці, що охороняється законом (згідно п. 2 ст. 12 КАСУ)

 Рішення Харківського окружного адміністративного суду розміщуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Особи, присутні в залі судового засідання, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби. Наприклад, здійснювати звукозапис на мобільний телефон.

Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб'єктами владних повноважень. (згідно ч.8,             ст.12 КАСУ).

УВАГА! ЦЕ ВАЖЛИВО! Для здійснення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню представникам ЗМІ потрібно звернутися із КЛОПОТАННЯМ до судді у справі (зразок клопотання розміщено на офіційному веб-сайті суду у розділі «Інформація для ЗМІ»).

При цьому знімати в залі судового засідання ДО надання судом відповідного дозволу НЕ МОЖНА. Перед початком судового засідання Ви можете налаштувати апаратуру, але ввімкнути її дозволяється після оголошення судом ухвали про дозвіл фото- та відео зйомки. Клопотання про фото- та відео зйомку розглядається на початку судового засідання, тож не варто перейматися, що щось не вдасться зафіксувати.

Для здійснення прямої радіо- чи телетрансляції судового засідання представникам ЗМІ потрібно не менше ніж за добу звернутися також до адміністрації суду (Голови суду чи керівника апарату суду) з проханням надати дозвіл на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду.

Зазначені клопотання варто подавати заздалегідь, що дозволить створити більш зручні умови для виконання журналістами їх професійних обов’язків, зокрема, вирішити питання про слухання справи у більшому приміщенні, облаштувати місця для журналістів, операторів та фотокореспондентів, подбати про технічну допомогу представникам ЗМІ тощо.

Звертаємо увагу на особливості фото- і відеозйомки у приміщенні суду, де знаходяться відвідувачі в очікуванні інших судових засідань.

Відповідно до ст. 307 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.

Журналісти, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання:

 -    вставати при вході до зали судового засідання суддів та при їх виході;
-    заслуховувати стоячи рішення суду;
-    дотримуватися тиші;
-    виконувати розпорядження головуючого судді у справі;
-    додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку;
-    утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в суді правил;
 Відступ від цих правил допускається з дозволу головуючого в судовому засіданні (згідно ч. 1 ст. 134 КАСУ).
  Чого НЕ ВАРТО робити в залі судового засідання – 7 «золотих» правил
1. Сперечатися із суддею, судовим розпорядником або працівником судової міліції. 
2. Користуватися мобільним телефоном – відключіть звук і не розмовляйте по телефону до закінчення слухання справи.
3. Вживати їжу або напої в залі судового засідання.
4. Жувати жувальну гумку і (тим більше!) робити з неї бульки J.
5. Обговорювати з колегою хід судового засідання під час судового засідання – дотримуйтесь тиші.
6. Ставити запитання суддям після їхньої фрази «Чи є у сторін запитання до тексту ухвали?» 
- це не прес-конференція, до того ж, відповідно до кодексу суддівської етики, судді не мають права коментувати судові 
рішення, а на ваші запитання зможуть дати відповідь сторони у справі після завершення розгляду справи.
7. Виходити із зали судового засідання до завершення розгляду справи або до оголошення перерви у справі.

 

Нагадаємо, що учасники адміністративного процесу звертаються до судді «Ваша честь» (ч. 3 ст. 134 ВАСУ).

Документи, клопотання та інші матеріали передаються головуючому в судовому засіданні через судового розпорядника (ч. 4 ст. 134 ВАСУ).

Шановні колеги! Пам’ятайте, що присутні у залі судового засідання журналісти не є учасниками адміністративного процесу (глава 5 КАСУ).

Представники ЗМІ, присутні на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) – просто спостерігачі, яким законодавством не надано можливості задавати питання суддям або сторонам у справі в ході судового засідання.

За неповагу до суду і судді винні особи притягаються до юридичної відповідальності (ст. 129 Конституції України).

Питання про притягнення особи до відповідальності за прояв неповаги до суду вирішується судом негайно після вчинення порушення, для чого у судовому засіданні із розгляду адміністративної справи оголошується перерва (ч. 2 ст. 134 КАСУ).

 Контакти відповідальної особи Харківського окружного адміністративного суду за співпрацю зі ЗМІ:

 Головний спеціаліст відділу контролю та аналітичного, статистичного, інформаційного забезпечення суду:

Василенко Владислав Миколайович

тел.(057) 730-42-83

e-mail: khoasgovua@gmail.com 

Перший регіональний судовий форум на Харківщині

 

18 квітня 2016 року у Харкові відбувся Харківський регіональний судовий форум – другий із серії масштабних регіональних заходів на суддівську тематику, в якому взяли участь судді Харківського окружного адміністративного суду Андрій Бабаєв, Денис Бездітко, Ольга Білова, Олег Біленський, Людмила Волкова, Олена Ізовітова-Вакім та  Олексій Котеньов.

Захід організовано Асоціацією правників України, Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України, Радою суддів України за підримки  Democracy Reporting International Ukraine.

Серед запрошених доповідачів та учасників заходу — провідні адвокати, юристи, представники спеціалізованих судів та судів загальної юрисдикції, державні діячі, вітчизняні науковці та ЗМІ.

Питання щодо функціонування ВККС України та ВРЮ України висвітлювалися Аллою Олійник, членом Вищої Ради юстиції України, суддею Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ України, та Станіславом Щоткою, секретарем Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддею Верховного Суду України у відставці.

Голова РСУ Валентина Симоненко та члени РСУ Людмила Волкова і Тетяна Суярко звернули увагу на необхідність посилення медійної складової діяльності суддів, контролю за організацією роботи судів та налагодження діалогу з представниками засобів масової інформації для належного висвітлення діяльності суду.

 «Відкритість судової влади - це одна з основних умов сьогодення для ефективного функціонування держави в цілому. Необхідність об'єктивного висвітлення інформації про суд та, відповідно, наявність у журналіста достатньої інформації для належного виконання своїх обов'язків є запорукою ефективного комунікативного процесу у суспільстві,» - зазначила про актуальність проблеми відкритості суду Людмила Волкова, суддя Харківського окружного адміністративного суду, член Ради суддів України.

Започаткований наприкінці минулого року переговорний процес між журналістською спільнотою Харківщини та представниками судових установ області знайшов своє втілення на форумі. Так, спілкою журналістів Харківської області та головами апеляційних судів всіх юрисдикцій підписано меморандум про взаємопорозуміння та співпрацю.

Діяльність у напрямку розвитку суддівського самоврядування в Україні висвітлено Володимиром Кравчуком, президентом АРССУ, членом Правління АПУ, суддею Львівського окружного адміністративного суду.

Президент Асоціації правників України Денис Бугай під час виступу презентував власне бачення реформи адвокатури як елементу ефективного правосуддя.

У рамках другої частини форуму «Судова реформа: погляд професіоналів» суддею ХОАС Людмилою Волковою закцентовано увагу на питанні регіонального аспекту забезпечення безпеки судів.

«У Харківській області лише 3 районні суди міста мають цілодобову охорону спецпідрозділами Національної поліції. Наприклад, Ізюмський міськрайонний суд, що знаходиться території, яка безпосередньо межує із зоною проведення антитерористичної операції, не забезпечений охороною приміщення. Червонозаводський районний суд м. Харкова, на території якого знаходиться обласна прокуратура та який розглядає резонансні кримінальні справи, також на сьогодні оголений та не охороняється. У той же час постанова Кабміну №906 від листопада 2015 передбачає тимчасово, на період до початку виконання в повному обсязі повноважень відомчою воєнізованою охороною Державної судової адміністрації, що охорона судів, інших органів та установ судової системи, а також установ судових експертиз здійснюється підрозділами Національної гвардії та Національної поліції. Однак на сьогодні вказана постанова не виконується,» - прокоментувала зазначену ситуацію Людмила Волкова.

За наслідками обговорення вказаної проблеми у рамках форуму висловлено пропозицію звернутися до керівництва обласного рівня Національної поліції та Міністерства внутрішніх прав України з вимогою виконання вказаної постанови та забезпечення охорони приміщень судів області.

 «Оскільки форум присвячений проблемам правосуддя у Харківській області, вважаю за необхідне звернути увагу присутніх на основні проблеми, що супроводжують діяльність судів вже тривалий час, - зазначив під час свого виступу суддя ХОАС Олексій Котеньов.

- Зокрема, це проблема незалежності судової влади від політичного та громадського тиску. Всім відома ситуація, коли наприкінці осені 2014 року у ХОАС розглядалася справа щодо звільнення прокурора із займаної посади на виконання вимог закону «Про очищення влади». Суд установив, що фактично позивача було звільнено не за порушення тих чи інших вимог закону, а за перебування на посаді, а тому позов задоволено, а особу поновлено на посаді. Рішення у цій справі набуло значного суспільного резонансу. Народні депутати та директор люстраційного департаменту Мін’юсту «завітали» до Харкова в супроводі осіб у військовій формі із погрозами судді ХОАС, що «прив’яжуть, як собаку, щоб гавкала», а також суддям апеляційної інстанції, що «повикидають їх із вікон», що пролунало із національних телеканалів. Судді ХААС спільно із суддями ВАСУ звернулися до відповідних правоохоронних органів, однак ознак суспільно небезпечного діяння у висловлюваннях народних депутатів правоохоронними органами не виявлено, оскільки, на думку слідчого, «сприйняття погроз на свою адресу є суб’єктивним уявленням суддів про події, що відбуваються». Із моменту зазначених подій пройшло більше року, однак ні правоохоронці, ні  Рада суддів України не мають жодних відомостей про притягнення осіб, які публічно погрожують суддям, до відповідальності. На мій погляд, саме таке нівелювання прав суддів регіону на можливість незалежно відправляти правосуддя стає ключовою проблемою у контексті проведення судової реформи,» - наголосив Олексій Котеньов.

Останній блок форуму під назвою «Вільний мікрофон» модерувався суддею Людмилою Волковою. Учасники форуму обговорювали питання коментування поведінки суддів колегами та представниками суддівського самоврядування; питання притягнення суддів до кримінальної відповідальності за завідомо неправосудні рішення; критерії та підходи для встановлення стресостійкості суддів як одного з критеріїв здатності відправляти правосуддя, тощо.

Новини


16.02.2018  Процедура врегулювання спору за участю судді: міжнародний та український досвід

Детальніше...

16.02.2018  Оголошення!!!

Детальніше...

12.02.2018  Обрані делегати на XV з'їзд суддів України від Харківського окружного адміністративного суду

Детальніше...

06.02.2018  09 лютого 2018 року о 11:00 відбудуться збори суддів Харківського окружного адміністративного суду.

Детальніше...

02.02.2018  Правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!"

Детальніше...

02.02.2018  Регіональний Форум "Правовладдя і суспільство"

Детальніше...

30.01.2018  З 31 січня 2018 року у Харківському окружному адміністративному суді запрацює інформаційно-довідковий контакт центр

Детальніше...

22.01.2018  Привітання з Днем Соборності України

Детальніше...

04.01.2018  Розпочав свою роботу Єдиний інформаційно-довідковий центр Судової влади України

Детальніше...

03.01.2018  Нові ставки судового збору станом на 01 січня 2018 року!!!

Детальніше...

 

61004, м. Харків, вул. Мар’їнська, 18-Б-3 тел. (057) 730-49-00, (057) 730-49-01, (057) 730-49-02 inbox@adm.hr.court.gov.ua