Категорiя

Структура

Круглий стіл «Незалежність та ефективність судової гілки влади в Україні у світлі змін до процесуального законодавства»

 

24 квітня 2017 року в місті Харкові за підтримки Асоціації правників України спільно з Радою з питань судової реформи при Президентові України та проекту Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» відбувся круглий стіл  «Незалежність та ефективність судової гілки влади в Україні у світлі змін до процесуального законодавства», в якому взяли участь судді-спікери Харківського окружного адміністративного суду Ольга Білова, Олексій Котеньов та судді Харківського окружного адміністративного суду Людмила Волкова, Дмитро Волошин та Андрій Бабаєв.

Головною метою заходу було обговорення проектів Цивільного і Господарського процесуальних кодексів та Кодексу адміністративного судочинства України, внесені Президентом України до Верховної Ради України, а також інформування присутніх щодо європейських стандартів судового провадження і функціонування судової системи. За результатами проведення круглого столу учасниками заходу визначено положення проектів процесуальних кодексів, які може бути вдосконалено у світлі стандартів та рекомендацій Ради Європи.

До участі у круглому столі приєдналися судді, практикуючі юристи, науковці, представники Адміністрації Президента України, представники громадських організацій та засобів масової інформації, а також експерти Ради Європи.

Зі вступним словом до учасників круглого столу звернулися Віктор Короленко, завідувач відділу представництва інтересів Президента України в судах Адміністрації Президента України, Ханне Юнкер, голова Департаменту правосуддя та правового співробітництва Ради Європи, Денис Бугай, Президент Асоціації правників України, адвокат, партнер VB PARTNERS, Анна Огренчук, к.ю.н., член Правління Асоціації правників України, член Ради з питань судової реформи при Президентові України, Голова комітету з процесуального права Асоціації правників України, адвокат, керуючий партнер LCF.

Суддя-спікер Харківського окружного адміністративного суду  Олексій Котеньов виступив на сесії ІV круглого столу з доповіддю на тему «Запобігання зловживанню процесуальними правами в проекті Кодексу адміністративного судочинства України».

Олексій Котеньов, суддя-спікер Харківського окружного адміністративного суду :

«Під зловживанням розуміють використання права з іншою метою, ніж таке право надається учаснику процесу. Де-юре маніпулятор не порушує законодавчих приписів, проте де-факто таку поведінку в юридичних колах прийнято вважати зловживанням процесуальними правами. Новелою Проекту Закону про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів6232 від 23.03.2017  є норма щодо неприпустимості зловживання процесуальними правами.

Новий проект КАС містить норму, яка не тільки чітко регламентує заборону зловживання процесуальними правами, а також надає право суду з урахуванням конкретних обставин визнати ті чи інші дії осіб, що беруть участь у справі, зловживанням, при цьому встановлюючи наслідком таких дій право суду залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.

Реалізація приписів ст.45 нової редакції КАС України, маю  надію,  буде додатково забезпечена не тільки професійністю судді у веденні процесу, а також і завдяки регламентації у ч.5 ст.44 процесуальних обов’язків учасників справи, що у чинній редакції КАС України відсутнє. У запропонованому проекті КАС України законодавцем розширено поняття процесуальних обов’язків, що таким чином додатково унеможливлює зловживання процесуальними правами не тільки через встановлення судом факту зловживання правами, а ще й через можливість суду слідкувати за дотриманням учасниками процесу їх процесуальних обов’язків.

Від суду суспільство очікує здійснення правосуддя відповідно до вимог не тільки матеріального, а й процесуального закону, при цьому результат розгляду будь-якої справи залежить від забезпечення рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом; забезпечення змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; дотримання гласності судового процесу.

Якщо будь-хто із учасників процесу зловживає своїми процесуальними правами, то суд не повинен залишатись осторонь. Кожен суддя зобов’язаний рішуче реагувати на зловживання процесуальними правами, щоб уникнути порушення прав інших учасників судового процесу і розглянути справу впродовж розумного строку.

І саме впровадженням норми, передбаченої ст.45 нового проекту КАС України, законодавець дає змогу суду повернути як довіру суспільства до системи правосуддя в цілому, так і  встановити ефективний та дієвий механізм уникнення тиску на суд з боку однієї сторони процесу. Такий припис допомагає суду здійснювати основну функцію, визначену Конституцією України – захищати права і свободи людини і громадянина.» 

 

Новини


16.03.2018  Затверджено Положення про автоматизовану систему документообігу суду (АСДС)

Детальніше...

12.03.2018  Олексія Котеньова обрано членом Ради суддів України від місцевих адміністративних судів

Детальніше...

07.03.2018  12 березня 2018 року відбудуться збори суддів Харківського окружного адміністративного суду.

Детальніше...

07.03.2018  З Міжнародним жіночим днем!

Детальніше...

16.02.2018  Процедура врегулювання спору за участю судді: міжнародний та український досвід

Детальніше...

16.02.2018  Оголошення!!!

Детальніше...

12.02.2018  Обрані делегати на XV з'їзд суддів України від Харківського окружного адміністративного суду

Детальніше...

06.02.2018  09 лютого 2018 року о 11:00 відбудуться збори суддів Харківського окружного адміністративного суду.

Детальніше...

02.02.2018  Правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!"

Детальніше...

02.02.2018  Регіональний Форум "Правовладдя і суспільство"

Детальніше...

 

61004, м. Харків, вул. Мар’їнська, 18-Б-3 тел. (057) 730-49-00, (057) 730-49-01, (057) 730-49-02 inbox@adm.hr.court.gov.ua