Категорiя

Питання - Відповіді

На цій сторінці Ви можете ознайомитись із найбільш поширеними запитаннями, які можуть виникнути в процесі підготовки звернення до суду чи написання позовної заяви, підготовки апеляційної або касаційної скарги.

Ви можете задати своє запитання та одразу після його розгляду отримати відповідь на свою електронну адресу.

Також, Ви можете залишати свої відгуки та пропозиції стосовно роботи суду.

Дякуємо за співробітництво!


Круглий стіл на тему "Суд, адвокатура і медіація: напрями законодавчого врегулювання"

 

Говорячи про процеси реформування, що відбуваються в Україні, з метою розширення можливостей громадян для захисту своїх прав, у юридичній спільноті все частіше звертають увагу на альтернативне врегулювання спорів — групу процесів, за допомогою яких вирішуються спори і конфлікти без звернення до формальної системи судочинства (медіацію, переговори, фасилітацію, арбітрування або будь-який інший процес, ефективний для вирішення спору).

Медіація - це метод вирішення спорів із залученням посередника (медіатора), який допомагає сторонам конфлікту налагодити процес комунікації і проаналізувати конфліктну ситуацію таким чином, щоб вони самі змогли обрати той варіант рішення, який би задовольняв інтереси і потреби усіх учасників конфлікту. На відміну від формального судового чи арбітражного процесу, під час медіації сторони доходять згоди самі – медіатор не приймає рішення за них.

Обговоренню впровадження та застосування медіації в Україні, ознайомленню із досвідом впровадження медіації в інших державах, аналізу відповідних законопроектів щодо медіації був присвячений круглий стіл на тему «Суд, адвокатура і медіація: напрями законодавчого врегулювання», що проходив 18 березня 2016 року у приміщенні Господарського суду Харківської області, у якому взяли участь судді Харківського окружного адміністративного суду Людмила Волкова та Олексій Котеньов.

Метою круглого столу було обговорення впровадження та застосування медіації (посередництва у вирішенні конфліктів) в Україні, ознайомлення з досвідом впровадження медіації в інших державах, обговорення відповідних законопроектів та  дослідження статистичних даних щодо спорів, в яких застосовано медіацію.

Відкрили захід модератори Тетяна Суярко, член Ради суддів України, суддя-спікер господарського суду Харківської області та Олексій Бринцев, заступник голови господарського суду Харківської області.

Учасниками круглого столу обговорено питання щодо закріплення на законодавчому рівні процедури досудового та присудового застосування медіації; строків медіації, за яких дана процедура буде ефективною; економічних наслідків застосування медіації як для учасників судового процесу, так і для суду; врахування специфіки різних категорій справ при процедурі медіації.

 

Людмила Волкова, член Ради суддів України, суддя Харківського окружного адміністративного суду України, під час дискусії зазначила:

- Медіація - це лише один із видів альтернативного вирішення спорів (конфліктів). На мій погляд, при альтернативному вирішенні спорів у адміністративному процесі виключно медіації недостатньо.

Особливість адміністративного процесу в тому, що він спрямований на захист прав та законних інтересів фізичної чи юридичної особи від втручання органів державної влади чи місцевого самоврядування. Звичайно, добре, коли обидві сторони у судовому процесі представлені професійними юристами. Однак, дуже часто одна зі сторін - це громадянин, не обізнаний в юриспруденції, людина похилого віку. І завданням адміністративного суду  є захист людини, поновлення її порушених прав.

На мою думку, введення медіації в адміністративний процес є недостатнім. Доцільно було б прийняти закон про альтернативні способи вирішення спорів, внести відповідні зміни до процесуальних кодексів. І якщо суддя під час розгляду справи вважає, що існує реальна можливість мирного врегулювання спору, то він пропонує такий спосіб сторонам. За їх згодою така справа для мирного врегулювання передається судді -медіатору (назва посади може бути іншою) для поведення процедури альтернативного врегулювання спору, на час проведення якої провадження в судовій справі зупиняється. Строк для проведення процедур врегулювання спорів повинен узгоджуватися сторонами та не має визначатися законом. Будь-яка сторона вправі в будь-який час зупинити таку процедуру та повернутися до судового способу вирішення спору.

Людмила Волкова також звернула увагу присутніх на необхідність виваженого підходу до прийняття закону.

«Суспільство потребує нормативно-правового акту, що буде працювати відразу і регулюватиме весь процес альтернативних способів вирішення спорів. Законодавець не має часу ставати на шлях постійного «переписування» та вдосконалення такого закону»,-  зазначила суддя.

 

 Особливу увагу під час круглого столу учасниками закцентовано на особі, яка може виступати медіатором. Обговорювалося питання щодо професійного рівня та вікового цензу для особи, яка може бути медіатором; висловлені пропозиції щодо особи медіатора - адвокат на стадії досудового врегулювання конфлікту та суддя під час процесу медіації безпосередньо у суді.

Наприкінці круглого столу учасниками зроблено висновки щодо необхідності закріплення процедури медіації на законодавчому рівні та її інтенсивного впровадження з метою удосконалення механізму захисту прав людини і громадянина, а також інтересів юридичних осіб у рамках судової реформи, зменшення навантаження на судову систему та оперативності вирішення конфліктних ситуацій у будь-яких правовідносинах.

 

Олексій Котеньов, суддя-спікер Харківського окружного адміністративного суду України, коментуючи основні тези круглого столу, зазначив:

 - Процедуру медіації необхідно врегулювати на законодавчому рівні, враховуючи європейський вектор судової реформи в Україні. На мій погляд, це сприятиме оперативнішому вирішенню спорів, надасть можливість сторонам конфлікту врегулювати його досудово або в суді за участю професійного медіатора. Досвід західноєвропейських країн свідчить про ефективність процедури медіації як у адміністративних, так і у господарських та цивільних спорах, а також при вирішенні кримінальних справ. Медіація – послуга, що надається громадянам з метою відновлення балансу у будь-яких правовідносинах. Профільний закон необхідний вітчизняній правовій системі з метою роз’яснення суспільству законності процедури медіації та встановлення її стандартів. Законодавче врегулювання медіації – один із методів утвердження принципу верховенства права, важливий етап судової реформи, спосіб відновлення довіри до судової влади та демонстрація готовності України до залучення іноземних інвестицій.

 

У круглому столі взяли участь судді загальної, адміністративної та господарської юрисдикцій різних інстанцій, адвокати, юристи із практикою медіації, представники наукової юридичної спільноти, тренер з медіації.

Організаторами заходу виступили Громадська організація «Центр права та посередництва», Господарський суд Харківської області та Національна асоціація медіаторів України. Захід проведено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Справедливе правосуддя».

 

Новини


13.04.2018  Зустріч дорадчої групи партнерів Програми USAID "Нове правосуддя"

Детальніше...

11.04.2018  Суд - шляхи довіри

Детальніше...

06.04.2018  Вітаємо із найсвітлішим святом християн - Великоднем!

Детальніше...

05.04.2018  Нарада з питань інформаційного оновлення офіційних веб-сайтів ХОАС

Детальніше...

04.04.2018  Суд - шляхи довіри

Детальніше...

30.03.2018  Круглий стіл на тему: "Актуальні проблеми адміністративного судочинства в податкових спорах"

Детальніше...

30.03.2018  Презентація результатів моніторингу офіційних веб-сайтів судів України

Детальніше...

26.03.2018  Навчальна програма "Голова суду та керівник апарату - ефективна управлінська команда"

Детальніше...

23.03.2018  Карина Стойка прийняла присягу державного службовця

Детальніше...

16.03.2018  Затверджено Положення про автоматизовану систему документообігу суду (АСДС)

Детальніше...

 

61004, м. Харків, вул. Мар’їнська, 18-Б-3 тел. (057) 730-49-00, (057) 730-49-01, (057) 730-49-02 inbox@adm.hr.court.gov.ua